Nemá diagnostickou zásuvku, nevadí.

Volal mě kamarád Pepa, majitel a mechanik Motoshopu ,,mám tady bugynu a nejede, stav se nato kouknout“. Bugynu jsem jěště neopravoval a proto jsem Pepíka s velkým zájmem navštívil. Krásná juniorská ,,ostrá“ bugyna se 4T 150ccm motorem MZ, vstřikování ?. Zákazník dovezl bugynu se slovy ,,mám ji půjčenou, když  zavrčí, tak ji klukovi koupím“. Dali jsme si kafe a začali nad bugynou mudrovat, zkoumat krabici dílů a německou dokumentaci.

Start, motor točí nenaskočí. Rychlí test jiskry, odpojil jsem kabel od svíčky, do bodky jsem dal jinou svíčku a na kostru, jiskra jako baran. Demontáž svíčky, mokrá ale divně smrdí. Čerpadlo paliva je elektrické, spouští se s klíčkem, takže stačilo odpojit hadičku od vstřikovače a odpustit si trochu benzinu do skleničky. Palivo jsem zkoumal jako degustátor víno, vůni a barvu. Benzin nevoněl, spíše smrděl jako fermež, barva teple žlutá až oranžová. Nechal jsem to očuchat a posoudit i Pepíka. Shodli jsme se, benzin je starý nedůvěryhodný, vyměnit. Pepík druhý den vyčerpal benzin, vyměnil palivový filtr a natankoval nový. Start, motor točí nenaskočí ale občas střelí do sání. Když otevřu škrtící klapku, šlahne do sání plamen. „Špatné časování“, hned jsem zahlásil. Dohodli jsme se s Pepíkem na kontrole časování rozvodů a kontrole vačky, jestli nejsou ojetý palce atd. Další den Pepík volal , rozvody a vačka OK, ale?  Při kontrole hladiny motorového oleje, po vytažení měrky začal z motoru vytékat olej. Vypustil 3 litry olejobenzinu, přitom předepsané množství na víku motoru je 1 litr. Takže už nám bylo jasné že už někdo na bugyně makal a zkoušel a zkoušel. Následovala výměna motorového oleje a filtru. Start, motor točí nenaskočí, občas střilý do sání. „Předstih, je blbě předstih, musíme ho zkontrolovat, to ale musíš dovézt ke mně na dílnu, je čas se osciloskopem podívat co se děje“, komentoval jsem stav.

U sebe na dílně jsem se rozhodl zvolit postup, znova od začátku. Napíchal jsem dva kanály osciloskopu vstřik, jiskru a nahrál si to.

Vstřik i jiskra tam jsou, potvrdilo to rychlí test u Pepíka. Jiskra nemá zrovna vzorový sinál. Rozhodl jsem se změřit kompresy a přitom zjistit i skutečný předstih. Takže, tři kanály osciloskopu, vymontovat svíčku, namontovat tlakovou sondu a měřit.

Komprese, hodně špatný ale koukám na jiskru, ta je někde úplně blbě. Takže, pravítka a je to jasný proč střílí do sání. Obrovský předstih. Kompresy nebudu zatím řešit, soustředím se na předstih. Kdybych řešil kompresy, tak na tenhle předstih by to stejně nikdy nechytlo. Třeba bude mít závada společného jmenovatele. Osciloskop začíná mluvit, přemýšlej dál Bóro.

Dám si kafe a rekapituluju postup. Proč tak velký předstih? Nastavení rozvodů kontroloval Pepík OK. Pro jistotu jsem místo svíčky našrouboval hodinky, natočil motor do horní úvrati. Sundal ventilové víko a koukl jak stříhá vačka. OK sedí. No ale co když je protočený magneto proti klikové hřídeli. Na magnetu je snímací výstupek pro indukční snímač otáček klikové hřídele. Sundal jsem magneto z kuželu klikové hřídele. Kužel, magneto i klínek nepoškozeno.Tak co dál? Při zpětné montáži magneta jsem si všiml univerzálních svorkovnic na kabelovém svazku k řídící jednotce motoru.To mě vnuklo myšlenku zda někdo nemohl nějak přehodit akční členy. Schéma ke vstřikování v přiložené dokumentaci nebylo ani pinout. Šel jsem od vstřiku až ke svokovnici spojující el. svazek motoru s karoserií. Potom od zapalovací cívky opět až ke svorkovnici spojující el. svazek motoru s karoserií. Svorkovnice obou akčních členů se úplně shodovaly, takže záměna je možná. Nebylo naco čekat přehodil jsem vstřik s cívkou. Start, motor točí a má snahu chytat. Kontrola předstihu osciloskopem, už na první pohled nemám námitek.

Teď už je chyba jenom v malém kompresním tlaku 3Bar.  Pro kontrolu jsem  namontoval místo tlakové sondy osciloskopu, klasický budík. Tlak byl shodný 3Bar.

Napadlo mě, že potom velkém množství  nastříkaného benzinu do motoru, od pokusů majitele, bude vymytý válec. Přes svíčku jsem nakapal olej do válce a několikrát bez svíčky protočil motor. Poté jsem znova změřil kompresní tlak, ten se zvedl na 10Bar.

Namontoval jsem novou svíčku. Start, motor točí chytl a beží, drží volnoběh a reaguje na plynový pedál. Po zahřátí a zchladnutí znovu start, motor točí ale nenaskočí. Svíčka ven, rychlý test komprese opět 3Bar. Takže motor ven, práce pro specialistu na motory. Pepík rozdělal motor a zjistil  projetý nikasil, volný píst. Motor nasál prach přes tuningový vzduchový filtr KN. Filtr byl naolejovaný, ale proti světlu se skrze něj dají číst noviny. Nasávání vzduchu do airboxu je nad zadní nápravou, kde se víří prach od kol. Je to závodní juniorská ,,ostrá“ bugyna, která jezdí po závodních tratích v bahně a prachu. Volba vzduchového filtru je velmi důležitá pro životnost motoru. Nasátý prach do motoru pracuje jako abrazivo. Brousí, vydírá kluzné plochy, píst, kroužek, válec ložiska. Pepa motor opravil, vzduchový filtr modifikoval na pěnový nasycený olejem, jako na motokrosové motorce. Nového majitele poučil o servisu a bugyna jezdí jako střela. Škoda jen,  že jsme se nemohli projet, ani jeden jsme se nedostali dovnitř. Je to junior bugyna.

Závěrem si dovolím najít vysvětlení tolika závad na jednom voze. Když to vezmu od konce,….celou příčinou je nevhodně zvolený vzduchový filtr. Jak to? Motor při závodech vdechl prach, ten zapříčinil snížení kompresního tlaku. Každým startem a jízdou se to zhoršovalo, klesal výkon, špatně chytal až nechytnul. Pak to někdo zkoušel opravit a omylem přehodil shodné svorkovnice. Startoval a startoval až naplnil motor přes píst benzínem. Nepodařilo se to opravit, tak bugyna stála, kluk vyrostl a táta se rozhodl pro prodej.

Tento článek jsem napsal jako objasnění práce autodiagnostika. Diagnostika není o napíchnutí se na zásuvku a přečtení chyby z paměti  závad. Diagnostika je o souvislostech, přemýšlení a detailech.  Mnohokrát si auto proměřím a vytlačím z dílny ven, naměřená fakta přemítám a hledám řešení. Bez nápadu, co a jak měřit, co si potvrdit, nemá cenu na autě trávit čas. V dnešní uspěchané době, kdy včera bylo pozdě, to mnoho zákazníků nechápe. Pochopí, až když utratí spoustu peněz  za zbytečné výměny dílů. Pak už nespěchají.

Jiří Borovička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *